Anasayfa
19 Kasım 2023 ( 0 izlenme )
Reklamlar

İsrail savaş kabinesinde kimler var?

İsrail savaş kabinesinde kimler var?

7 Ekim Hamas saldırılarından beş gün sonra İsrail'de bir savaş kabinesi kuruldu.

Kabinenin beş üyesi İsrail'in devam eden operasyonlarıyla ilgili önemli kararlar alacak.

Başbakan Netanyahu Çarşamba günü ulusa hitaben yaptığı konuşmada, İsrail ordusunun Gazze'deki kara operasyonunun zamanlamasına İsrail Savaş Kabinesi tarafından "oybirliğiyle" karar verileceğini söyledi.

Bu kabinede yer alan isimleri özet olarak inceledik.

Binyamin Netanyahu

1949 yılında İsrail Devleti'nin kuruluşundan 17 ay sonra dünyaya gelen Binyamin Netanyahu, çeşitli dönemlerde toplam 16 yıla yayılan başbakanlık serüveniyle İsrail'de en uzun süre başbakanlık yapan siyasetçi oldu.

Yakın çevresinde 'Bibi' olarak tanınan Netanyahu, ailesiyle birlikte uzun yıllar ABD'de yaşadı ve eğitim gördü.

Sağcı Likud partisinin lideri Netanyahu, Kasım 2022 genel seçimlerinde yeniden başbakan seçildi.

Yoav Galant

Kendisi İsrail Savaş Kabinesi'nin bir üyesidir.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant İsrailli bir politikacı ve eski bir askerdir.

Kendisi ilk olarak 2011 yılında Savunma Bakanı Ehud Barak tarafından Gabi Ashkenazi'nin yerine genelkurmay başkanı olarak seçildi.

Hükümet bu kararı kabul etse de, atama kararı önce Ehud Barak, ardından Başbakan Netanyahu tarafından, evinin yakınındaki kamu arazilerine kişisel kullanımı için el koymakla suçlanması nedeniyle atanmasıyla ilgili skandalın ortaya çıkması üzerine bozuldu.

İddiaları araştıran Başsavcı Yehuda Weinstein, bulgularının "atama kararına yönelik önemli hukuki zorluklara yol açtığını" söyledi.

30 Aralık 2012'de yerel planlama kurulu, Gallant'ın eserlerini "söz konusu arazinin kamu arazisi olduğunu bilmeden" inşa ettiğini belirtti.

Galant, Ocak 2015'te Kulanu partisine katıldı. 2015 seçimlerinde parti listesinde ikinci sırada yer aldı ve partinin on sandalye kazanmasıyla İsrail parlamentosu Knesset'e seçildi. Daha sonra yeni hükümette İnşaat Bakanı olarak görev yaptı.

Binyamin (Benny) Gantz

Kendisi İsrail Savaş Kabinesi'nin bir üyesidir.

Muhalefetteki Ulusal Miting Partisi'nin lideri Gantz, İsrail ordusunda 38 yıl boyunca çeşitli görevlerde bulundu.

Lübnan Hizbullah örgütü ile İsrail arasında 2006 yılında başlayan savaşta kara kuvvetleri komutanı olarak görev yaptı.

İsrail ordusunun ve siyasetçilerinin "başarısızlıkla" suçlandığı ve çok eleştiri aldığı bu savaşla ilgili yıllar sonra Gantz, "Başarıların ve hataların olduğunu kabul ediyorum" dedi.

2011 yılında emekli Genelkurmay Başkanı Gabi Ashkenazi ile dönemin Savunma Bakanı Ehud Barak arasında yeni Genelkurmay Başkanı adayları konusunda bir anlaşmazlık çıktı.

Bu anlaşmazlığın sonunda Benjamin Gantz beklenmedik bir şekilde Genelkurmay Başkanı olarak atandı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Felaketin 261. Saatinde Gelen Yeni Mucizeler Yenilik Partisi lideri Öztürk Yılmaz'a saldıran zanlı yakalandı Depremin 205. Saatinde Mucizeler Devam Ediyor Togg, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a NFT hediye etti!