Anasayfa
19 Kasım 2023 ( 0 izlenme )
Reklamlar

Mindfulness (farkındalık) egzersizleri beynimizin çalışma şeklini nasıl değiştirir?

Mindfulness (farkındalık) egzersizleri beynimizin çalışma şeklini nasıl değiştirir?

Hayatımızda her gün uygulayabileceğimiz basit değişikliklerin beynimizin fonksiyonlarını değiştirebileceğini gösteren bilimsel çalışmaların sayısı artıyor. Melissa Hogenboom, bu konuyla ilgili bir çalışma yaptı.

Makinenin içinde uzanıp beynimi tararken ilk düşüncelerimden biri şuydu: "Hiçbir şey düşünmemek şaşırtıcı derecede zor." dedi.

Gerçek zamanlı fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) makinesi çalışırken benden siyah çarpı işaretine odaklanmam isteniyor ancak gözlerimi açık tutmakta zorlanıyorum. Tarayıcının vızıltısı hipnotize edici ama konsantre olmazsam sonuçların etkileneceğinden endişeleniyorum.

Bir bilim muhabiri olarak beynin nasıl çalıştığı beni her zaman büyülemiştir. İşte tam da bu nedenle, altı haftalık beyin değiştirme kursuna başlamadan önce beynimi muayene ettirmek için Londra Royal Holloway Üniversitesi'nde kendimi bir tarayıcının içinde buldum.

Amacım beyinde anlamlı değişiklikler yaratmanın bir yolu olup olmadığını araştırmaktı.

Mindfulness veya farkındalık nedir?
Araştırmalar, farkındalığın veya farkındalığın çeşitli bilişsel işlevleri iyileştirmenin basit ama etkili bir yolu olduğunu gösteriyor.

Uzmanlara göre farkındalık egzersizleri uyanıklığı artırabilir, ağrıyı dindirebilir ve stresi azaltabilir. Birkaç aylık deneme ile farkındalık uygulamasından sonra depresyon ve anksiyete semptomlarının hafifletilebildiği bulunmuştur.

Ancak elbette her karmaşık zihinsel sağlık sorununda olduğu gibi bu da bireysel koşullara bağlı olarak değişebilir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Çavuşoğlu, Sabah gazetesinin Almanya'daki temsilcilerinin tutuklanmasını değerlendirdi Şarkıcı Nez'den, Aleyna Tilki'yi eleştiren Demet Akalın'a yanıt: Tarzı herkese bir şeyler söylemek! Sırbistan Başbakanı"Kosova"nın Bağımsızlığını Tanımıyoruz" Fransa'da süpermarketlere 'gıda fiyatlarına zam yapın' uyarısı geldi.