Anasayfa
19 Kasım 2023 ( 0 izlenme )
Reklamlar

Türkiye'nin İsveç'e NATO vizesi vermesinin arkasında ne var?

Türkiye'nin İsveç'e NATO vizesi vermesinin arkasında ne var? Dünya basını bir konuya dikkat çekiyor.

Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğine yeşil ışık yakması dünya kamuoyunun bir numaralı gündemi oldu. Haberin konusu, bu üyeliğe karşı çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç'in önünü açma kararı karşılığında verdiği tavizler oldu. Birçok gazete, Türkiye'nin AB yolunda tavizler karşılığında anlaşmasını İsveç'e verdiğini yazdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Litvanya'da düzenlenen NATO zirvesinde, NATO üyeliğine karşı çıktığı İsveç'in kabul edilebileceğini ve tutanakları Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunacağını açıkladı. Bu gelişme büyük yankı uyandırırken, dünyaca ünlü gazeteler Erdoğan'ın bu desteğin ışığında bir takım tavizler aldığına dikkat çekti.


AB YOLUNDA DESTEK

Açıklamada, Türkiye'nin İsveç'in NATO'ya katılım protokollerini Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne ileteceği ve İsveç'in Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılım sürecini canlandırma çabalarına destek vereceği belirtildi. İsveç'in YPG/PYD ve FETÖ'ye destek vermeyeceğinin yinelendiği bildirilen açıklamada, terörle mücadelede Türkiyeİsveç işbirliğinin İsveç'in NATO'ya katılımından sonra da devam etmesi konusunda mutabık kaldıkları ve bunun uzun vadeli bir ittifak için ön koşul olduğu kaydedildi. çaba.

Açıklamada, İsveç'in, TürkiyeAB Gümrük Birliği'nin güncellenmesi ve vize serbestisi de dahil olmak üzere Türkiye'nin AB üyelik sürecini canlandırma çabalarını aktif olarak destekleyeceği belirtildi. Ayrıca Türkiye'nin, İsveç'in NATO'ya katılım protokollerini Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunacağı, onaylanması konusunda da yakın işbirliği içinde çalışacakları belirtiliyor.

DÜNYA TÜRKİYE'NİN KARARINI NASIL GÖRÜYOR

Business Insider: "Türkiye, İsveç'in NATO'ya katılmasına izin vererek, gıpta ile bakılan F16 savaş uçakları da dahil olmak üzere ABD'den bir dizi imtiyaz kazandı."

Financial Times: "Erdoğan'ın vetosunu kaldırma kararı, Türkiye cumhurbaşkanının Stockholm'ün üyeliğine desteğini Türkiye'nin uzun süredir askıya alınan AB hedefine bağlamasının ardından, Pazartesi gecesi İsveç ve NATO liderleriyle yaptığı son görüşmenin ardından geldi."

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hamas, Aşkelon'a roket saldırısı düzenledi! Demir Kubbe onlarca füzeyi havada imha etti Ege 4.4 şiddetinde sallandı.! İstanbul'da sıcaklık yarın zirve yapacak Çocuğunuzdaki Şu Belirtiler Otizmden Dolayı Olabilir